En enorm milepæl - Signering av kontrakt for Nye Sunndal helsetun

En enorm milepæl i jobben mot et nytt helsetun i Sunndal er nådd. Etter flere års arbeid er kontrakten signert mellom Sunndal kommune og Betonmast Røsand AS. 

Kontrakt-helsetunet2.jpg - Klikk for stort bildeKontraktsignering og kake stod på agendaen i formannskapssalen i dag.

24 februar 2026 skrev kommunedirektør Bjørn Flemmen Steinland og daglig leder i Betonmast Røsand AS, Eskild Røsand under på kontrakten som begge partene har ventet så lenge på å signere.

Markerer slutten på planleggingsfasen

Til stede på kontraktsigneringen er representanter fra Sunndal kommune, Advansia som har vært kommunen sin forlengende arm i prosjektet, og betonmast Røsand AS og alle gleder seg til å kunne jobbe videre med prosjektet som allerede har pågått i lang tid. Selv om sommeren 2029 kan føles ut som om det er lenge til, forklarer Jan Erik Holte at den fysiske jobben begynner å nærme seg.

Det begynner allerede å skje ting, der vi har begynt med vann og avløpsledninger ute i gatene, og vi føler allerede på at noe skal skje snart! 

Kommunalsjef teknisk, Jan Erik

Byggefase en er planlagt ferdig desember 2027 byggefase to er fortsatt planlagt ferdig sommeren 2029, og Betonmast Røsand viser til at de skal gjøre det de kan for å få gjort jobben raskere hvis det er mulig. 

Kontraktsignering.jpg - Klikk for stort bildeKommunedirektør Bjørn Flemmen Steinland og Espen Røsand var begge lettet og fornøyde etter at kontrakten var signert.

2029 er faktisk ikke lenge til!

Anne Berit Vullum, Kommunalsjef helse og omsorg

Betonmast Røsand har tidligere bygd Campus Kristiansund for 900 millioner og er derfor ikke uerfaren med å jobbe med store prosjekter, men dette blir et enormt prosjekt for bedriften og Espen Røsand sier at de vil ta i bruk under-entrepenører og vil sannsynligvis samarbeide med lokale aktører.

Ingen klager

Ivar Sæter fra Advansia viser til at tildelingen av prosjektet har gått uten klager, som er sjeldent. Kommunedirektør Steinland er meget fornøyd med kvaliteten som er lagt ned i arbeidet og tror det er derfor denne prosessen har gått knirkefritt:

Dette viser bare kvaliteten i det arbeidet som er gjort i forkant og i anbudet.

Kommunedirektør, Bjørn Flemmen Steinland

Advansia er hyret inn av Sunndal kommune for å lede prosessen fra starten av ved å lage til konkurransegrunnlaget, og kjøre konkurransen, samt å lede prosessen sammen ved å ha kontakten med arkitekter og referansegruppe og så videre. De har jobbet sammen med kommunen med funksjonsbeskrivelsen. Ivar Sæter fra Advansia forklarer veien videre for prosjektet:

Nå skal vi gjennom en avklaringsfase der vi går gjennom tilbudet fra Betonmast og forsikrer oss om at vi får det vi skal ha i henhold til funksjonsbeskrivelsen og deriblant de oppsjonene. 

Denne prosessen vil kunne få utsalg for prisen, men dette er ikke snakk om store endringer. Kommunedirektør Steinland tolker situasjonen som at de største usikkerhetsmomentene angående den endelige prisen på helsetunet nå er kartlagt og oppklart.