Det svømmer noen store i kummene på sperra
På tilsynet i sperra i går var det kommet inn omlag 25 fisk i kummene siden sist merking. Disse fiskene skal merkes førstkommende torsdag. Tidligere har vi merket fem sjøørret og disse er nå saltbehandlet og flyttet oppstrøms sperra.
Ett par store fisk i kummen
Inger Helene Sira
Det blir spennende å merke disse fiskene. Nytt av året er at vi merker med pit-tag og ikke floy-merke. Det betyr at vi setter en liten chip inn under huden på fisken ved ryggfinna, og den vil ikke vises med det blotte øyet. Vi bruker en håndholdt skanner for å lese av nummeret på fisken. Det vil komme en liten artikkel på Drivaregionen her om denne prosessen litt senere i høst.
Det svømmer flere fisker i kummene på sperra
Inger Helene Sira
Det er virkelig noen store rugger som svømmer i kummene nå - jeg tipper på de er opp mot en meter lange. Svaret får vi på torsdag denne uka. Det er fortsatt svært lite vann i Driva. Vi håper at litt regn nå vil sette fart på fisken slik at den kommer til fangsthuset. Ved tilsynet i går, observerte jeg ett par fisker til under brua.
Her er det både laks og sjøørret
Inger Helene Sira
Se film av fiskene her.
Publisert av Inger Helene Hagen Sira
Sist endret 22.07.2026 10:04